Dobroteka

Świat kanap i foteli

 ciepły salon

 

Miły, ciepły salon to marzenie wielu z nas. Niestety, na jego zaaranżowanie, nie ma jednej recepty, ale jedno jest pewne – nie ma salonu bez zapraszających do relaksu mebli wypoczynkowych. Sofa i fotele to najważniejsze elementy tego wnętrza. Organizują je i wymuszają styl. Wybierajmy takie, które spełnią nasze oczekiwania pod względem funkcjonalności i wygody, będą prezentowały się z klasą i tworzyły zgrany team z pozostałymi elementami wyposażenia.

Must have sof i foteli

fotele

 

Wygodę sofy lub fotela można dokonać testując meble przed kupnem, jednak pamiętajmy, nie wystarczy po prostu na nich usiąść. Przecież na co dzień zdarza się nam przysnąć na sofie,  leżeć czytając książkę,  siedzieć w pozycji odprężającej opierając plecy i głowę wykorzystując podłokietniki i poduchy. Czy meble można sprawdzić w salonie meblowym? Można i nawet trzeba. Żeby było trudniej – przy wyborze sofy i foteli musimy myśleć nie tylko o sobie, ale także o innych domownikach, bo może się okazać, że zakup będzie trafiony, ale tylko w przypadku jednego członka rodziny. Dlatego koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wysokość oparcia i zagłówków. Wyższe osoby mogą męczyć się nie mogąc zwyczajnie oprzeć głowy. Z drugiej strony im wyższy mebel, tym bardziej przytłacza sobą wnętrze… Dlatego idealnym rozwiązaniem są sofy z pochylanymi i unoszonymi zagłówkami, które umożliwią wypoczynek każdemu, niezależnie od wzrostu, i pozwolą przyjąć mniej lub bardziej niezobowiązującą pozycję. Kolejny element to głębokość siedziska. Tu musimy wykazać się czujnością, bo zgodnie z najnowszymi trendami sofy stają się coraz bardziej horyzontalne – pogłębia się siedzisko oraz cofa i obniża oparcie. Efekt? Świetny, designerski wygląd przy jednoczesnym obniżeniu walorów użytkowych mebla – siedząca osoba może mieć problem z wygodnym oparciem pleców, postawieniem nóg na podłodze i wreszcie z wstaniem. Takie modele zarezerwujmy do wnętrza wyłącznie reprezentacyjnego, od którego nie wymagamy pełnej funkcjonalności i nie mamy zamiaru w nim wypoczywać.

Miłe dodatki

dodatki

Marząc o maksymalnie wygodnych meblach wypoczynkowych nie można pominąć znaczenia podnóżków. Najprostsze mają postać pufu, ale te najwygodniejsze to takie, które są zintegrowane z fotelem, a po wysunięciu pozwalają oprzeć stopy i łydki pod łagodnym kątem i przyjąć maksymalnie wygodną pozycję. Zalety takiego podnóżka, szczególnie jeśli można sterować nim za pomocą pilota lub przycisku z boku fotela, z pewnością należą do gatunku tych, które z czasem doceniamy coraz bardziej. Przydatnym rozwiązaniem jest też pochylane oparcie fotela, które zwykle skorelowane jest z unoszonym podnóżkiem. W przypadku sof bardzo pomysłowym rozwiązaniem jest z kolei regulowany podłokietnik – można go „złamać” do zwykłej wysokości lub rozłożyć i korzystać z niego jak z dodatkowego oparcia dla barku i głowy.

Łatwe metamorfozy

metamorfozy

łatwa metamorfoza

 

Żyjemy szybko, wszystko wokół się zmienia, więc w ślad za naszymi potrzebami powinno podążać też wyposażenie naszych domów. To dlatego tak doceniamy sofy modułowe. Za pomocą kilku elementów można zbudować szeroki mebel, na którym zmieści się kilka osób, a potem podzielić go na sofę i kilka siedzisk, by stworzyć atmosferę sprzyjającą rozmowie w gronie przyjaciół. Zależnie od, tego jakimi elementami dysponujemy, możemy też tworzyć bardziej skomplikowane układy – np. narożnik z szezlongiem lub sofę układającą się w kształt podkowy. Wygląd sofy mogą również zmieniać dopasowane pod względem pokrycia poduchy i wałki. Najbardziej jednak niezwykłe są te sofy, które diametralnie zmieniają wygląd i funkcję, kiedy przeobrażają się w łóżko do spania. Najczęściej jest to łóżko prowizoryczne, które nie należy do najwygodniejszych. Bywają jednak takie sofy, które oferują pełnowymiarowy i pełnowartościowy materac rozkładany na niezawodnym stelażu, który można składać i rozkładać codzienne, bez obawy o jego wytrzymałość.